Edycja 2018

Kultura na Widoku w 2018 to kontynuacja zadania realizowanego przez Fundację Legalna Kultura z 2013r.

5 edycja tego wyjątkowego wydarzenia odbywała się w 9 różnych lokalizacjach na terenie całej Polski, a były to: Kórnik, Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław, Nowy Sącz, Olsztyn. Włocławek, Gdynia. Podczas tegorocznej edycji zorganizowaliśmy specjalny koncert zespołu Tulia w Złotych Tarasach. Finał projektu zakończył się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie z udziałem Borysa Szyca.

Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, który rekomenduje ponad 800 utworów (filmów, muzyki, spektakli, ebooków i audiobooków) i prezentuje legalne źródła, w których są one dostępne. Celem jest promowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i pokazanie bogactwa legalnych źródeł. Projekt jest skierowany do wszystkich odbiorców, niezależnie od wieku, gustu, zasobności portfela i miejsca zamieszkania. Kultura Na Widoku, dzięki linkom i tak zwanym kodom QR, umożliwia dostęp do utworów (bezpłatnie lub w promocyjnych cenach), pozwala na wirtualne spacery po muzeach Polski i świata.

Projekt wyrównuje szanse w dostępie do kultury (szczególnie w mniejszych, oddalonych od centrów kultury, miejscowościach) umożliwiając dostęp do utworów na instalacjach multimedialnych, citylightach, tysiącach plakatów rozsyłanych do szkół, bibliotek, urzędów i gmin oraz na oficjalnej stronie internetowej projektu - www.kulturanawidoku.pl ( znajduje się tam dostęp do wszystkich utworów).
W 2018 roku instalacja multimedialna była prezentowana w 9 różnych lokalizacjach na terenie całej Polski, a były to: Kórnik, Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław, Nowy Sącz, Olsztyn. Włocławek, Gdynia. Z okazji Stulecia Niepodległości Legalna Kultura została przygotowana specjalna tematyczna instalacja propozycje ważnych utworów polskiej kultury z lat 1918-2018.W 2018 roku proponowaliśmy użytkownikom kultury korzystania z multimedialnych zasobów:

Teatru - W Kulturze na Widoku można było zobaczyć premiery ostatnich dwóch lat - między innymi klasykę (spektakle według Gombrowicza, Conrada czy Fredry), kryminały (np. „Mock” Marka Krajewskiego), sztukę o Józefie Piłsudskim czy rejestracje spektakli z polskich teatrów. Dodatkowo Wśród aktorów m.in.: Danuta Stenka, Anna Dymna, Jan Frycz, Piotr Adamczyk, a wśród reżyserów – Robert Gliński, Jan Englert, Agnieszka Glińska czy Wawrzyniec Kostrzewski.

-Filmu ok. 170 propozycji, w tym m.in. najnowsze filmy Jana P. Matuszyńskiego i Urszuli Antoniak, „Twój Vincent” (nagradzana animacja Doroty Kobieli), „Powidoki” Andrzeja Wajdy, „Ptaki śpiewają w Kigali” Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze, „Pianista Romana Polańskiego (zwycięzca Plebiscytu Na Polski Film Dwudziestolecia). Obok polskich produkcji widzowie mogli obejrzeć najciekawsze produkcje zagraniczne - m.in. „The Square”, „Toni Erdmann” i „Pokój”. W projekcie Kultura na Widoku mieli możliwość dostępu do wybitnych polskich filmów ostatnich kilkudziesięciu lat (m.in. obrazy Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Wojciecha Marczewskiego, Marka Koterskiego i Wojciecha Smarzowskiego), a także dokumentó, animacji, etiud ze szkół filmowych w Łodzi, Katowicach i Warszawie.

-Muzyki (przykładowe propozycje). Sting w duecie z Shaggym, ulubiony zespół Karla Lagerfelda, nowa Björk, Marilyn Manson i Charlotte Gainsbourg. Spośród polskich wykonawców między innymi dziewczyny z zespołu Tulia, nawiązujący do tradycji kielecczyzny Tęgie Chłopy oraz nowoczesna elektronika w wydaniu Natalii Nykiel i Ms. Obsession. Legalna Kultura wybrała ciekawe polskie debiuty ostatniego roku – „Wiersz ostatni” Kasi Lins i „Flashback” Rosalie, a także płyty znanych artystów w nowym wydaniu jak „Szatana na Kabatach” Arka Jakubika czy „Dom z ognia” Barbary Wrońskiej. W projekcie hip-hop OSTR-a, L.U.C.-a i Pokahontaz oraz nagrania jazzowe najwyższej próby od Macieja Obary i Marka Napiórkowskiego. Wśród albumów znalazły się płyty nominowane do Fryderyków 2018. Poza tym najnowsze soundtracki do filmów i seriali, a także płyty z muzyką poważną.

-Książki( ponad 130 tytułów) m.in. Biografie Stanisława Lema i Witolda Gombrowicza, najnowsza powieść Zygmunta Miłoszewskiego, debiut literacki Katarzyny Nosowskiej i opowiadania Olgi Tokarczuk. Poezja, klasyki literatury światowej, przedwojenne poradniki i książki edukacyjne dla dzieci, kryminały Marka Krajewskiego i Wojciecha Chmielarza, obszerny zbiór reportaży Hanny Krall, poezje Stanisława Grochowiaka, Dariusza Foksa i Mirona Białoszewskiego, prozę Leo Lipskiego oraz „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy. Strona projektu: www.kulturanawidoku.pl
Projekt jest finansowany ze środków European Union Intellectual Property Office.

Tagi: Aktualności