Kultura Na Widoku w hołdzie Kieślowskiemufot. Romuald Pieńkowski / Fototeka - Filmoteka NarodowaJedenaście fabuł, pięć dokumentów, a także muzyka filmowa i zdjęcia z planów filmowych składają się na specjalną część projektu Kultura Na Widoku odwołującą się do obchodzonego aktualnie Roku Kieślowskiego. Przygotowana przez Legalną Kulturę kolekcja dzieł autora „Dekalogu” dostępna jest nieodpłatnie do 9 października.

Obchody Roku Kieślowskiego to inicjatywa Polskiej Akademii Filmowej związana z 20. rocznicą śmierci reżysera. Urodzony w 1941 roku w Warszawie Krzysztof Kieślowski zaliczany jest do grona najważniejszych reżyserów polskiego kina. Tajniki reżyserskiej profesji zgłębiał podczas studiów w Szkole Filmowej w Łodzi pod kierunkiem Kazimierza Karabasza i Jerzego Bossaka. Po ich ukończeniu zajął się realizacją dokumentów, do roku 1983 współpracując z warszawską Wytwórnią Filmów Dokumentalnych. Równolegle, od 1974 roku, był członkiem Zespołu TOR, kierowanego przez Stanisława Różewicza, a potem Krzysztofa Zanussiego. To właśnie pod ich auspicjami podjął decyzję o przejściu z dokumentu do fabuły, w której zadebiutował w 1976 roku filmem "Blizna". 

Od 1985 roku datuje się jego współpraca scenariuszowa z Krzysztofem Piesiewiczem. Wspólnie realizują najpierw film "Bez końca", a następnie telewizyjny cykl "Dekalog", który przynosi im uznanie międzynarodowe. Zaś wchodzące w jego skład pełnometrażowe obrazy "Krótki film o zabijaniu" i "Krótki film o miłości" odnoszą sukces na festiwalach filmowych w San Sebastian, Sao Paulo i Chicago. 

Po upadku PRL-u Kieślowski otrzymuje propozycję pracy we Francji. Nad Sekwaną realizuje najpierw nagrodzone w Cannes i nominowane do Złotych Globów "Podwójne życie Weroniki", a następnie cykl "Trzy kolory". Prace scenariuszowe nad kolejnym filmowym tryptykiem: "Raj", "Czyściec", "Piekło" przerywa, w marcu 1996 roku, śmierć reżysera.

„Było dla nas oczywiste, że twórczość Krzysztofa Kieślowskiego znajdzie się w tegorocznej edycji projektu Kultura Na Widoku – chcemy wychodzić odbiorcy na spotkanie i dzielić się z nim wybitną sztuką. To jednocześnie nasz hołd wobec reżysera” – mówi Kinga Jakubowska, Prezes Fundacji Legalna Kultura.

Na poświęconym Kieślowskiemu regale Kultury Na Widoku, a także w specjalnej zakładce na stronie internetowej www.kulturanawidoku.pl znalazły się jego najsłynniejsze filmy. Od „Blizny” i „Amatora” po komplet filmów powstałych we współpracy z Krzysztofem Piesiewiczem. Kolekcję fabularnych obrazów uzupełnia „Duże zwierzę” Jerzego Stuhra powstałe według niezrealizowanego wcześniej scenariusza Kieślowskiego. Znajdziemy tu także pięć głośnych dokumentów reżysera: „Tramwaj”, „Urząd”, „Siedem kobiet w różnym wieku”, „Koncert życzeń” i „Z punktu widzenia nocnego portiera”. Całość uzupełniają unikalna galeria fotosów z planów zdjęciowych oraz zestaw płyt z muzyką filmową Zbigniewa Preisnera – kolejnego z grona stałych współpracowników i przyjaciół Kieślowskiego. 

Natomiast w zrealizowanym przez nas specjalnym materiale filmowym reżysera wspominają aktorzy Zbigniew Zamachowski i Katarzyna Figura, artysta-plastyk, autor plakatów do filmów Kieślowskiego Andrzej Pągowski i krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski.

„Krzysztof Kieślowski mówił, że wyznaje dość niemodną wiarę w człowieka. Myślę, że podobnie jak Legalna Kultura wierzyłby, że piractwo da się zwalczyć docierając do sumień widzów” – dodaje Kinga Jakubowska.

Wszystkie wymienione wyżej utwory znajdziecie TUTAJ. Rozkoszujcie się wielkim kinem z legalnego źródła.