O projekcie

 

Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, który daje dostęp do bogactwa zasobów legalnych źródeł kultury w cyfrowym wydaniu, dosłownie i w przenośni wychodząc naprzeciw współczesnemu odbiorcy.​ Filmy, muzyka, książki, gry i archiwalia – ponad 900 utworów w cyfrowej wersji można znaleźć na instalacjach Kultury Na Widoku, przez całe lato, w różnych zakątkach  Polski. Ta podróżująca, multimedialna biblioteka odwiedziła łącznie 48 miejsc i 14 festiwali, podczas których posiadacze smartfonów i tabletów mieli szansę poznać bogactwo legalnych źródeł w sieci oraz w prosty sposób pobrać interesujące ich treści.

Dodatkowo użytkownicy Internetu z całego kraju na czas trwania projektu będą mieli dostęp do utworów za pomocą naszej strony www.kulturanawidoku.pl.

 

 

 

 

Uliczne i wirtualne biblioteki to multimedialne instalacje, umożliwiające pobieranie filmów, muzyki, książek i gier, ustawione w centralnych punktach miast i wydarzeń kulturalnych, a także plakaty rozwieszone na terenie całej Polski. 30 tysięcy papierowych plakatów Kultury Na Widoku trafiło do kilkuset miast i miasteczek z utrudnionym dostępem do kultury. Zawisły w przestrzeni publicznej oraz w bibliotekach, domach kultury i szkołach. Sercem całego projektu jest strona internetowa, do której prowadzą łącza zamieszczone na instalacjach i plakatach.

 

Internauci często wymawiają się brakiem zasobów i własną niewiedzą, mówiąc „oglądałbym legalne filmy, gdyby były dostępne i gdybym wiedział gdzie ich szukać”.

Kultura na Widoku w praktyce dowodzi, że niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania – ponad wszelkimi barierami – miliony odbiorców mogą skorzystać z bogatej oferty kulturalnej pochodzącej z legalnych źródeł, która jest w istocie łatwo dostępna, bo utwory z instalacji i plakatów oraz wiele dodatkowych zebrane zostały na naszej stronie www.kulturnawidoku.pl.

 

Oprócz oferowania dostępu do kultury, projekt ma na celu budowanie świadomego w niej uczestnictwa i jest skierowany do wszystkich – bo nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, by wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

 „Bardzo podoba mi się to, że kultura z legalnych źródeł wyszła odbiorcy na spotkanie. Stanęła na trotuarze i czeka na niego. To jest fantastyczna idea!” – mówi Danuta Stenka.

Fundacja Legalna Kultura za pomocą tego projektu postanowiła pokazać w praktyce, że kultura pochodząca z legalnych źródeł jestna widoku i na wyciągnięcie ręki.

 

Projekt realizuje Fundacja Legalna Kultura, partnerami strategicznymi są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.