Rozmowy

Jowita Budnik. Nieoczekiwane zastępstwo

Wciąż można nazwać mnie świeżo upieczoną aktorką. Nigdy nie miałam wątpliwości, że kocham grać, że to daje mi największą satysfakcję, ale jednak skupienie całej swojej aktywności zawodowej wyłącznie na aktorstwie jest bardzo trudne. – O roli przypadków, wyborze drogi aktorskiej, pracy z Krzysztofem Krauze i Joanną Kos-Krauze oraz planach na przyszłość z Jowitą Budnik rozmawia Ryszard Jaźwiński.

"Ptaki śpiewają w Kigali" - film z główną rolą Jowity Budnik znajdziecie w Kulturze Na Widoku

 

 


Link do rozmowy
 


Radio wolności

Najświeższe i wiarygodne informacje, najmodniejsze przeboje, kultura z wyższej półki - to recepta na sukces dla każdej rozgłośni. W przypadku Radia Wolna Europa nie chodziło jednak o walkę z konkurencją. To radio miało obalić komunizm. Z Andrzejem Mietkowskim, byłym dziennikarzem stacji, twórcą portalu "Radia Wolności" rozmawia Luiza Łuniewska.

 

 

 

 

 
Link do rozmowy
 


Arkadiusz Jakubik. Aktor z korbą napędową

– Do roli komediowej podchodzę bardzo serio. Uważam, że takie role należy grać absolutnie na poważnie, podobnie jak największy dramat czy tragedię. Tylko wtedy jest szansa, że będzie to rola zabawna, przejmująca, ale przede wszystkim prawdziwa. W tym głównie tkwi sekret filmu – rozmawiamy z Arkadiuszem Jakubikiem,aktorem i muzykiem. 

W Kulturze Na Widoku sa dostępne filmy z Arkadiuszem Jakubikiem i jego najnowsza płyta:

"Cicha noc"
"Wołyń"
"Szatan na Kabatach"


Link do rozmowy
 


Dawid Ogrodnik. Aktorskie salto mortale

Film to taka paralela do życia, w którym zawsze jest co poprawiać, a wyobrażenie nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Czasami zdarza się, że mam pretensję do samego siebie, że okres przygotowawczy mogłem lepiej wykorzystać, ale staram się robić wszystko, żeby tego uczucia nie odczuwać zbyt często, bo jest ono zwyczajnie nieprzyjemne i wstyd mi wtedy przed samym sobą. Jest moim wielkim marzeniem, żeby zagrać kiedyś rolę, z której będę całkowicie zadowolony i wtedy, w tym samym momencie, przestanę być aktorem – o warsztacie aktorskim, przygotowaniu do ról i przygodach na planach filmowych z Dawidem Ogrodnikiem rozmawia Ryszard Jaźwiński.
W Kulturze Na Widoku dostępne są dwa filmy i spektakl z Dawidem Ogrodnikiem

"Cicha noc"
"Ostatnia rodzina"
"Wizyta"

Link do rozmowy


Siła siostry. Nowy początek Pauliny Przybysz

Każdy projekt i kolejny album były dla mnie jak epoki historyczne - wyznaczyły kolejne etapy w moim, może krótkim, ale jednak dość skomplikowanym życiu. Jednak pierwsza płyta wydana pod moim nazwiskiem wyszła właśnie teraz. Robię coś od początku i buduję nową tożsamość. Czuję, że obrałam jakąś świeżą, nową drogę i to jest ekstra lekkie uczucie! – z Pauliną Przybysz rozmawiamy o zbliżającej się o najnowszym albumie " Chodź tu", drodze muzycznej i ulubionych artystach.

"Chodź tu" jest dostępny w Kulturze Na Widoku:

Link do rozmowy

 Roman Polański. Film jest jak zapałka

"Pianista" jest bardzo osobistym filmem. Opisuje rzeczy, które w pewnym sensie sam przeżyłem. To znaczy, że są w filmie sceny naprawdę z mojego życia.
Oczywiście głównie to wspomnienia spisane przez Władysława Szpilmana, ale szczegóły i niektóre sytuacje są przeniesione dokładnie tak, jak je pamiętam z dzieciństwa w krakowskim getcie – z Romanem Polańskim o jego filmach, współpracy z Tadeuszem Łomnickim i Krzysztofem Komedą oraz przygotowywanej "Sprawie Dreyfussa" rozmawia Ryszard Jaźwiński.


 "Pianistę" znajdziecie również na stronie Kultury Na Widoku.

Link do rozmowy


 Piotr Adamczyk, Aktor, everyman

Grając, zwłaszcza znane postaci, nie musimy podawać całej melodii. Ważne, żeby jej nie zafałszować i podać te nuty, które spowodują, że widz sobie tę melodię dośpiewa - mówi Piotr Adamczyk, z którym Magda Sendecka rozmawia o roli w serialu „Imię róży”, zawodowstwie aktora, o Gustawie Holoubku oraz o tym, jak prawie został mimem.

W Kulturze Na Widoku dostępne są filmy i spektakle z Piotrem Adamczykiem:

"Listy do M 3"
"Biesiada u Hrabiny Kotłubaj"
"Listy z Rosji"


Link do rozmowy

 


Aleksandra Popławska,  Aktorka z dystansem

Staram się, żeby moje życie zawodowe było atrakcyjne. Lubię więc robić także i te "głupie" rzeczy. Oczywiście fajnie jest uprawiać sztukę, ale na to jest coraz mniej przestrzeni – z Aleksandrą Popławską rozmawiamy o rewolucji w świecie seriali, aktorskich wyzwaniach, Instagramie i pięknej śmierci dla aktora.


Na Kulturze Na Widoku jest dostępny spektakl z udziałem Aleksandry Popławskiej - "Między nami dobrze jest"


Link do rozmowy

 Julia Kijowska, Bohaterka codzienności

"Chyba wchodzę teraz w trudny okres zawodowego dojrzewania. Sporo już umiem, ale to jeszcze czas poszukiwań. Na pewno nie myślę o przedwczesnej emeryturze" – z Julią Kijowską, zdobywczynią Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i Nagrody Szwedzkiego Instytutu Filmowego, o dokonaniach aktorskich i najbliższych filmowych wyzwaniach rozmawia Ryszard Jaźwiński.

 

Na Kulturze Na Widoku dostępny jest spektakl z udziałem Julii Kijowskiej - "Walentyna"


Link do rozmowy


 Franek Kimono rozjaśniał świat. Rozmawiamy z twórcą kultowych piosenek

Lata osiemdziesiąte to smutek i ponuractwo. Działały wówczas dwie dyskoteki, w których istniało zupełnie inne życie. Ludzie bawili się, szła świetna muzyka, zapominali na chwilę, że trwa stan wojenny. Wtedy wpadło mi do głowy, żeby stworzyć cały cykl, który odzwierciedli to dyskotekowe zjawisko. Tak powstał Franek Kimono - mówi w rozmowie z Legalną Kulturą Andrzej Korzyński, kompozytor, autor kilkudziesięciu piosenek, twórca muzyki do „Akademii Pana Kleksa”, a także filmów Andrzeja Żuławskiego i Andrzeja Wajdy.

Na Kulturze Na Widoku dostępna jest książka o Andrzeju Korzyńskim i film z jego muzyką:

"Znam wszystkie wasze numery"
"Człowiek z marmuru"


Link do rozmowy

 Katarzyna Groniec. Zagubienie to klucz do działania
 

Nie potrafię funkcjonować w różnych światach. W momencie, w którym wchodzę w jakąś opowieść, to po prostu w niej jestem. Nie można wychodzić do ludzi i mówić "wprawdzie gramy to już 10 lat, ale wciąż z wielkim entuzjazmie". Uczciwość jest ważna – mówi Katarzyna Groniec, wokalistka, aktorka i autorka tekstów. Przy okazji albumu "Ach!" rozmawiamy o szybowaniu nad fiordami i ziemi szczęśliwej.
 

W Kulturze Na Widoku jest dostępny album "Ach!" 


Link do rozmowy
 


 Paweł Sołtys. Robię we wzruszeniach, ale nie w ckliwości

Teksty najczęściej są dużo mądrzejsze od autorów, bo dzieją się w nich rzeczy, na którymi twórca nie panuje albo ich sobie nie uświadamia. Dopiero przy spotkaniu z uważnym czytelnikiem to wychodzi. Moje opowieści nie są skomplikowane fabularnie, ale zawsze staram się wyszukać chociaż jedną szczelinę, przez którą da się zajrzeć głębiej. Hrabal kiedyś powiedział, że surrealizm istnieje w realizmie, tylko trzeba umieć go wypatrzyć -mówi Paweł Sołtys, autor świetnie przyjętego zbioru opowiadań „Mikrotyki”, laureat Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego, dotychczas znany jako muzyk Pablopavo.
 

W Kulturze Na Widoku jest dostęp do książki "Mikrotyki" i płyta "Ladinola" Pablopavo i Ludziki 
 

Link do rozmowy
 Barbara Wrońska. Świetne uczucie - akceptacja

Najpierw miałam problem z zaakceptowaniem siebie jako klawiszowca, bo jestem szkolonym skrzypkiem. Później, kiedy zaczęłam śpiewać, musiałam przyjąć, że jestem wokalistką. Ale przecież – myślałam – „nikt mnie nie uczył bycia wokalistką, nie jestem nią”. A już najgorzej było, kiedy ktoś mówił do mnie per „artystka”. To słowo kojarzyło mi się z CSW i z malowaniem obrazów. A teraz mierzę się z byciem „poetką”, więc tego jest już za dużo - mówi Barbara Wrońska, 1/3 zespołu Pustki i 1/2 Ballad i Romansów. O zmianie świata na solowy i płycie "Dom z ognia" z wokalistką rozmawia Jan Niebudek.
 

W Kulturze Na Widoku jest dostępny album "Dom z ognia"
 

Link do rozmowy
 Adam Strug. Leśmian to geniusz, a ja jestem jego doboszem

Dobra piosenka to taka, którą możemy gwizdać przy goleniu, a jednocześnie nie mielibyśmy nic przeciwko temu, żeby zaśpiewano ją na naszym pogrzebie. Jeżeli piosenka spełnia te dwa kryteria - to taka robota ma sens - mówi poeta, śpiewak i kompozytor Adam Strug. Niedawno wydał swój kolejny solowy album zatytułowany „Leśny Bożek”, o którym rozmawia z Maciejem Ulewiczem.
 

"Leśny bożek" jest dostępny w Kulturze Na WidokuLink do rozmowy
 Michał Urbaniak. Denerwuje mnie romantyczne rzępolenie skrzypiec

Jazz to muzyka buntu i kontrkultury, spotkanie afrykańskich rytmów i europejskiej muzyki na terytorium Stanów Zjednoczonych. Wkrótce zamiast do disco polo będziemy tańczyć do jazzu – mówi Michał Urbaniak, polski skrzypek, który grał z tak wybitnymi osobowościami jak Miles Davis, Herbie Hancock i Krzysztof Komeda. Po czterech latach milczenia wydał nowa płytę „Urbanator Days: Beats & Pieces”, na której bezczelnie żeni jazz z hip-hopem.Płyta „Urbanator Days: Beats & Pieces” jest dostępna w Kulturze Na Widoku
Link do wywiadu
 Pokahontaz. Muzyka otwartych głów

Polski hip-hop to niezwykłe zjawisko. Z jednej strony miliony fanów, z drugiej słaba obecność w mainstreamie. Najpopularniejsi twórcy gatunku notują dziesiątki milionów odsłon na YouTubie, a równocześnie rap jest postrzegany jako muzyka offowa dla „blokersów”. Tymczasem polski hip-hop ma już prawie trzydzieści lat, bardzo dojrzałych twórców i fanów w różnym wieku. Co więcej, nasza scena jest fenomenem w skali europejskiej, a może światowej. O hip-hopie, najnowszej płycie „ReEset” i książkach rozmawiamy z Rahimem i Fokusem z Pokahontaz. 


Album "REset" jest dostępny w Kulturze Na Widoku Link do wywiadu
 Kinga Dębska. Ikar bezczelnie znów szykuje się do lotu

Moi bohaterowie są połamani, mają przeszłość, nikt nie jest czystą kartą. A ja chciałam zrobić właśnie taki film: o wybaczaniu, o miłości. Ale nieprostej. I o tym, że mimo wszelkich związanych z tym niewygód i trudów, drugi człowiek to najlepsze, co się nam może przydarzyć - z reżyserką Kingą Dębską o pracy nad jej najnowszym filmem „Plan B”, bezinteresownej przyjaźni i zagęszczaniu rzeczywistości rozmawia Magda Sendecka.

W Kulturze Na Widoku można znaleźć dwa filmyn w reżyserii Kingi Dębskiej: 

"Plan B"
"Moje córki krowy"


Link do wywiadu

 Paweł Maślona. Efektowna jazda i aktorskie zderzenia

Lubię, gdy widz dostaje to, co zostało mu obiecane. Jeśli więc film nosi tytuł „Atak paniki”, to grzechem byłoby nie spróbować tej paniki w pewnym sensie wywołać. Zwłaszcza, że kino świetnie nadaje się do takich rzeczy. Wielki ekran zobowiązuje - mówi Paweł Maślona, reżyser i współscenarzysta oryginalnej komedii. 
"Atak paniki" w Kulturze Na Widoku


Link do wywiaduL.U.C.  Jak tworzę?

L.U.C, hip-hopowiec, producent muzyczny i spiritus movens niezwykłego międzynarodowego projektu „Rebel Babel” opowiada o „SOK-iście administracji życiowej” i swojej metodzie twórczej.


W Kulturze Na Widoku jest najnowsza płyta artysty


 

Link do rozmowy Pjus. Album ghostwriterski

Utrata słuchu nie przeszkodziła Pjusowi w realizacji muzycznych marzeń i właśnie wrócił z niezwykłym albumem. Pjus stworzył "Słowowtóry", na które napisał teksty dla raperów i wokalistów. Wśród gości między innymi: Kortez, Pelson, Tymon Tymański, Vienio, Pablopawo, Ten Typ Mes. Posłuchajcie o tym niesamowitym projekcie.


Słowowtóry znajdziecie w Kulturze Na Widoku

 

Link do wywiadu
 Barbara Krafftówna. Żywy eksponat?

Mamy tak zmienny czas, tak bardzo się wszystko przewartościowało. Mnie jest ciężko to wszystko pogodzić - te spotkania, kawy, wizyty, wywiady. Dopiero uczę się sklerozy  – mówi Barbara Krafftówna. O teatrze, niezwykłych początkach kariery aktorskiej i wymaganiach wobec samej siebie rozmawiamy z ikoną polskiego filmu i teatru.

W Kulturze Na Widoku możecie zobaczyć spektakl z Barbarą Krafftówną "Biesiada u hrabiny Kotłubaj"

 

Link do wywiadu